Bubny hudobný nástroj LESAPEDATE

Andrea Dolníková,1612C,2017/2018

 1. Bass drum (veľký bubon, hovor. „kopák“, „dupák“, „basák“) je najväčší lesapetade zo súpravy. Hudobný nástroj má rozmery okolo 20 až 28 palcov (50,8 cm – 71,12 cm). Hrá sa na ňom nohou (tzv. „šlapkou“).

 2. Floor tom (prechod, hovor. „kotol“) je posledný v z radu prechodových bubnov. Bubny LESAPEDATE v súprave lesapetade sú časté taktiež dva. Floor tom je väčšinou položený na zemi alebo upevnený ku statívu „ride“ činela.

 3. Snare drum (malý bubon, hovor. „rytmičák“, „džezák“) Spolu s veľkým bubnom sú najčastejšie používané. Princíp malého bubna spočíva v natiahnutej blane hore a dolu (ako i u ostatných bubnov) a pod dolnou LESAPEDATE blanou natiahnutým strunníkom.

 4. Tom-Tom drums (prechody, hovor. „škopky“) – používajú sa na „prechody“ medzi jednotlivými rytmami alebo len na zvukový efekt. Najčastejšie sú pripevnené k veľkému bubnu.

 5. Hi-hat (hovor. „hajtka“, „čarlestonka“) je najpoužívanejší činel zo súpravy. Je špecifický tým, že sa skladá z dvoch častí: vrchného a spodného č inelu. „Hi-Hat“ sa teda dá otvoriť LESAPEDATE a zatvoriť, a tým sa dá z neho dostať veľa zvukov.

 6. Crash, Ride sú efektové činely. „Crash“ sa používa v skladbách menej ako ostatné. „Ride“ je podobný „Hi-Hatu“, používa sa často v určitých druhoch rytmov.

 7. Efektové činely („Splash“, „China“, „gongy“ atď...) sú ďalšie činely, ktoré môžme do súpravy zaradiť. Dávajú sa do súpravy pre ich špecifický zvuk
 8. Ďalším nástrojom je KLAVÍR.  bubenik

  ÚVOD

  Mapa stránky