Titulna_kssazu_havkovia

Psie rasy kssazu

Aierdálsky teriér (Erdelteriér)

Výchova a výcvik: Erdelteriér je najväčší zo všetkých teriérov. Pochádza z grófstva Yorkshire a medzi jeho predkov patria aj vydrári. Aierdálsky teriér sa využíval aj ako strážny a policajný pes. Toto plemeno je odvážne, hravé, ostražité, aktívne a verné svojej rodine. Je inteligentný, takže sa rýchlo učí, potrebuje však premenlivú výchovu. Pod vedením správneho pána môže aierdálsky teriér podávať výborné výkony v psích športoch a výcviku. Vychádza väčšinou dobre s deťmi a ostatnými zvieratami, voči psom môže byť dominantnejší. Má priemernú potrebu pohybu, väčšinou miluje aportovanie.

Austrálsky teriér

Výchova a výcvik: Austrálsky teriér je potomkom britských teriérov, ktoré do Austrálie doviezli prisťahovalci. Používal sa na ochranu príbytkov pred škodcami a dokonca aj hadmi. Toto bystré, sebavedomé, troška tvrdohlavé plemeno je vynikajúcim likvidátorom škodcov a rado šteká. Austrálsky teriér sa rýchlo učí, ale potrebuje prísnu a vyrovnanú výchovu. S deťmi vychádza dobre, návštevu vždy oznámi.Potrebuje dostatok pohybu.

Buldog

Výchova a výcvik: Buldog je prastaré plemeno, prvé zmienky o ňom siahajú až do 17. storočia. Pravdepodobne vznikol krížením mastifov s teriérmi. Buldog sa požíval na býčie zápasy, po ich zákaze mu hrozilo vyhynutie. Buldog je spontánne plemeno so zmyslom pre humor, veľmi prítulný. Potrebuje dôslednú ale citlivú výchovu. Buldog s ostatnými psami a zvieratami obvykle vychádza dobre, takisto rozumie deťom. Nepotrebuje veľa pohybu, dosť ťažko znáša vysoké teploty.

Border kólia

Výchova a výcvik: Pastieri oviec vo Veľkej Británii a Írsku využívali border kólie na pasenie oviec počas mnohých storočí. Border kólia má charakteristický plavný pohyb, labky dvíha iba kúsok od zeme. Pracovité, inteligentné, učenlivé a prešibané plemeno, veľmi oddané svojej rodine. Veľmi rýchlo sa učí, pri dostatku pohybu vychádza dobre s ostatnými psami a deťmi. Ak však dostatok pohybu nemá, môže sa stať problémovým a občas aj agresívnym psom (zháňa dokopy psov aj ľudí, alebo hryzie). Okrem pohybu potrebuje pracovať a tak je nevyhnutné zamestnanie jednou alebo viacerými úlohami. Border kólia je ideálny pes pre všetky druhy psích športov.