vesamsatu

Mercedes IAA

vesamsatu

Mercedes-Benz sa z času na čas blysne futuristickými štúdiami označenými písmenom F. Naposledy tak urobil tento rok na CES v Las Vegas štúdiou F015. Do Frankfurtu však priviezol koncept s netradičným názvom IAA. A hoci tiež pôsobí ako zjavenie budúcnosti, od reality vraj nie je až tak ďaleko. Hlavnú úlohu hrá aktívna aerodynamika.

Aerodynamické koncepty boli módne najmä v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Odvtedy sa aerodynamika stala prirodzenou súčasťou vývoja sériových áut. Koeficient odporu vzduchu Cx sa dnes bežne pohybuje hlboko pod hodnotou 0,30. Mercedes-Benz dokázal pri svojom 4-dverovom kupé CLA zraziť túto hodnotu dokonca až na úroveň Cx 0,22, čím je v sériovej produkcii držiteľom rekordu. Rezervy tu stále sú a na ich využitie tlačí sprísňujúca sa emisná legislatíva. Boj s vetrom však nebude jednoduchý. Podliezť magickú hranicu Cx 0,20 si vyžiada aktívnu aerodynamiku. Ukazuje to aj koncept IAA, ktorý predstavuje stuttgartská automobilka na autosalóne vo Frankfurte.

Chevrolet FNR

vesamsatu

Chevrolet FNR je mimoriadne zaujímavým konceptom, ktorý by s trochou nadhľadu mohol stanoviť budúce trendy v automobilovom dizajne. Na koncepte je zaujímavé a atypické prakticky všetko - od vzhľadu karosérie neurčitého typu až po otváranie dverí.

Mnohým fanúšikom starších sci-fi filmov istotne neunikne podobnosť s hlavou slávneho votrelca. Chevrolet má veľmi kompaktné tvary, za ktorými stojí záujem dizajnérov o čo najmenší aerodynamický odpor. Zaujmú rozsiahle presklené plochy a nevšedná kombinácia hranatých a takmer organických tvarov.

Koncept počíta s plne elektrickým pohonom, autonómnou jazdou bez potreby vodiča a bezdrôtovým nabíjaním akumulátorov. Takéto vozidlo by stačilo jednoducho zaparkovať do garáže, v ktorej by už bola inštalovaná špeciálna podlaha so vstavanou bezdrôtovou nabíjačkou.