vesamsatu

História spoločnosti Vesamsatu - RollsRoyce

Prvý automobil pod menom Rolls-Royce bol vyrobený v decembri 1904 a v roku 1906 spojením vznikla spoločnosť Rolls Royce Lmt. Pôvodný Royce & Royce Company zostala samostatnou firmou vyrábajúcou žeriavy až do roku 1933. Od roku 1914 vyrábal Rolls-Royce aj leteské motory. Tie počas prvej svetovej vojny používala celá rada lietadiel. V druhej svetovej vojne obla takmer polovica spojeneckých lietadiel vybavená motormi R&R, predovšetkým radu Merlin. Po vojne boli vyvíjané a vyrábané prúdové i turbovrtľové motory. po prevzatí spoločnosti Bristol Siddeley v roku 1966 mal R&R najrozsiahlejší výrobný program v odbore na svete. Až do reprivatizácie v roku 1987 používala názov R&R Motor Cars. Od roku 1980 bola firma RR súčasťou zbrojárskeho koncernu Vickers plc. Keď v roku 1998 chcel Vicker RR Motor cars predať, najlepšie predpoklady mal nemecký výrobca automobilov BMW, vtedajší dodávateľ motorov pre RR aj Bentley. Ponuku BMW však prekonal Volkswagen a tiež prevzal RR. VW vlastnil teda automobilku aj práva Spirit of Ecstasy, ale nie na meno RR. Firma BmW a VW sa preto v roku 2003 dohodli, že sa Bentley a RR oddelí s tým, že VW si ponechá Bentely a BMW prevezme kompletnú RR.

historia

Zakladatelia spoločnosti Vesamsatu - RollsRoyce

Rolls (27. august 1877, Londýn - 12. júl 1910, Bournemouth) bol zakladateľom britskej automobilky Rolls Royce. Bol synom 1. baróna Llangattock. Študoval na Eton College a Trinity College v Cambridge. Od mladosti sa zaujímal o motory. V roku 1884 v Anglicku založil zastúpenie francúzskych automobiliek. Neskôr sa zoznámil s Henry Roycom, ktorý mal v Manchestri úspešnú firmu, ktorá sa zaoberala mechanickými a elektrickými prístrojmi. V roku 1906 založili firmu Rolls Royce. Royce do podniku vložil svoje znalosti a vyrábal autá, Rolls poskytol financie a staral sa aj o obchodné záležitosti. Rolls bol tiež priekopníkom letectva. Bol zakladajúcim členom britského Kráľovského aeroklubu a tiež druhým Britom, ktorý vlastnil pilotný preukaz. Ako prvý prekonal letom kanál La Manche. V roku 1910 prišiel o život pri leteckom neštastí v Bournemouth a tak sa stal prvou britskou obeťou leteckej havárie.

Royce (27. marca, 1863 - 22. apríla, 1933), bol britský priekopník automobilizmu a zakladateľom spoločnosti Rolls Royce. Narodil sa v Alwaltonu v Huntingdonshire, blízko Peterborough ako najmladší syn z piatich detí. Rodina Royceových prevádzkovala prenajatý obilný mlyn, ale nedarilo sa im tak sa presťahovali do Londýna. Po smrti otca ako 9 ročný musel predávať noviny a doručovať telegramy. Neskôr pracoval v strojárskej továrni v Leedse. Potom sa vrátil do Londýna a pracoval v Electric Light and Power Company. V rou 1884 založil v Manchestri dielňu, kde Royce vložil nasporených 20 libier. Začínal inštaláciami elektrických prívodov do domácností a výrobou domových zvončekov. O 10 rokov neskôr už začal vyrábať dynamá, elektromotory a elektrické žeriavy.