História - Lesapetade

O nechtovom dizajne sa už popísalo veľa a ešte sa aj písať bude. Nechtový dizajn ide neuveriteľným krokom vpred. My sme pre vás pripravili niekoľko faktov o pôvode a vývoji vašej práce, o ktorých ste možno ani nevedeli. Poďme sa spolu pozrieť v skratke do histórie a kde a ako to začalo.

História nechtového dizajnu siaha až do staroveku (lesapetade)


Vieme, že nechtový dizajn funguje už neuveriteľných 5000 rokov a začiatky nás dovedú do Indie, Číny a Egypta. Z týchto koreňov čerpá nechtový dizajn doteraz a ako sa dočítate, tak aj trendy tu boli tisícročia. Ženy, ale i muži sa po celé generácie chceli páčiť a nejakým spôsobom odlišovať od ostatných. Vedeli ste, že červená sa stala symbolom vzácnosti a bohatstva na základe krvi? Tak ako už staroveký Egypt, Rím aj Babylon vedel, že je to najvzácnejšia tekutina, tak aj táto farba mohla zdobiť, len vybranú kastu.

Už pred Kristom si “lakovali” nechty (lesapetade)


3000 p.n.l. - Podľa viacerých dostupných historických záznamov bol jeden z pôvodov nechtového dizajnu v Čine, kde na nechty používali zmes včelieho vosku, vaječných bielkov, želatíny a arabskej gumy. Do tejto zmesi miešali okvetné lístky ruží, orchidei. Zmes následne naniesli na niekoľko hodín na nechty, čím získali červenú alebo ružovú farbu. Táto procedúra bola veľmi zdĺhavá a nepríjemná. Približne v tom istom období horná trieda členov v Egypte nosila na nechtoch podobnú textúru. Niektorí sa domnievajú, že Egypťania si farbili nechty zmesou z jahôd alebo neskoršie hennou spojenou s včelím voskom a želatínou. Starovekí Egypťania používali farby na nechtoch podľa sociálneho postavenia. Kráľovná Nefertity si dokonca farbila nechty na nohách aj na rukách rubínovo červenou farbou. Samotná Kleopatra nosievala hlbokú hrdzavočervenú farbu, ktorá do teraz neustupuje z popredia. Vojnoví velitelia v Egypte a aj v Ríme si často maľovali pery aj nechty rovnakej farby pred nástupom do boja. Nižšia trieda mala povolené svetlé odtiene. Niektoré farby proste nikdy nevyjdú z módy, že?

Starostlivosť o nechty zachytená na papyruse (lesapetade)


600 p.n.l. – Počas panovania dynastie Chou sa do popredia dostalo zdobenie drahými kovmi ako zlato a striebro, táto farba bola pre vyššiu triedu daná. Tieto farby nemohli používať členovia čínskej nižšej triedy. Pokiaľ sa u niekoho z nižšej triedy objavili nechty zdobené zlatom, striebrom a drahými kameňmi, bol potrestaný smrťou. V tejto dobe sa už do zmesí používali prírodné pigmenty. Nechty boli natoľko dlhé, že si vyžadovali neustálu pozornosť. Majitelia sa nemohli sami ani obliekať, najesť ani vykonávať iné činnosti bežného života. Na všetko mali niekoľko služobníkov. Starostlivosť o takéto nechty im zaberala niekoľko hodín zo dňa a počas spánku boli nechty chránené pred poškodením alebo boli obaľované výživnými zmesami.

Inkovia - rodičia nail artu (lesapetade)


Ďalšou matkou nail Artu sa stala civilizácia Inkov, ktorá si maľovala krásne obrazce pripomínajúce orlov a perie na ruky. Výjavy tejto kultúry sa dodnes objavujú v nechtovom dizajne a to hlavne na módnych prehliadkach a súťažiach Nail Artu. Už v Babylónii sa používali vo vyšších kruhoch nástroje na manikúru vyrobené zo zlata a striebra.

Prenesme sa však do nedávnejšej histórie nášho letopočtu

Krátke a mandľové nechty (lesapetade)


19 str. n. l. – Začiatok storočia sa niesol v znamení „ recepty domácich kuchárok“, kedy sa nechty dávali zmesi vytvorené doma z rôznych dostupných prostriedkov, ako boli oleje, leštidlá… V tejto dobe sa ukázali ako najideálnejšie nechty mandľového tvaru, krátke, jemne sfarbené červeným olejom a vyleštené handričkou z kamzíka. Tento štýl trval niekoľko desaťročí a jeho veľkou propagátorkou sa stala Marlene Dietrich.

V roku 1830 v Európe doktor Sitts vyvinul pomarančové drievko na nechty a v roku 1892 jeho neter priniesla na trh ucelenú radu starostlivosti o nechty, ktorá sa zameriavala na všetky príjmové kategórie. A éra starostlivosti sa začína.

Začiatok moderného nechtového dizajnu (lesapetade)


20 str.n.l bolo jedným z najpokrokovejších období v nechtovom dizajne. Začiatok sa do popredia používania dostali do popredia kovové pomôcky a rôzne tónované krémy, ktoré sa masírovali do nechtov a vytvárali vysoký lesk a jemnú pigmentáciu. Začínajú sa používať lesklé laky na nechty a používa sa štetinka z ťavej srsti. V NY sa do popredia dostáva pilník na nechty vyrobený z granulitu brusiva pokrytého na drevenej paličke .

V roku 1917 prestížny časopis Vogue prichádza s prevratnou novinkou „nerežte kožičku“. Dr. Korona z Louisville prináša metódu zatláčania nechtovej kožtičky a prezentuje svoju Home manikúru, ktorej súčasťou je už remover, lak na nechty, pomarančové drievko , bielidlo a brožúra. V tomto roku sa už používajú prívlastky ku lakom ako skvelý, trvalý, vode odolný.

V roku 1920 je vynálezom auta inšpirovaný aj vývoj lakov na nechty, tak ako ich poznáme teraz.. Michelle Ménard získava ocenenie za interpretáciu laku v nechtovom priemysle. Trendom sa stáva“ moon „ mamikúra.

Vynašli priesvitný lak (lesapetade)


Od tohto obdobia sa začína éra patentov v nechtovom priemysle. Do obehu sa dostávajú patenty na predlžovanie nechtov, laky, ktoré sa dajú odlakovať.

V roku 1925 prišiel prvý raz na trh ružový lak na nechty a následne v 1927 boli predstavené na trhu malé porcelánové nádobky, ktorých obsah pripomínal francúzsku manikúru.

V 1932 Karel Revson so svojím bratom chemikom Josephom a Karlom Lechnanom vytvorili vo svojej spoločnosti Revlon prevratnú novinku. Vyvinuli vzorec na priehľadný lak, do ktorého sa dali miešať prírodné pigmenty a tým sa otvorila obrovská škála farebných odtieňov. Nechtový priemysel nabral nové rozmery a svet sa zbláznil do lakov. Všetky ženy chceli mať krásne, dlhé a farebné nechty. Spoločnosť sa stala behom krátkej doby lídrom na trhu a podmanila si celý svet.

Červená začala vládnuť svetu (lesapetade)


1940 - Herečka Rita Hayworth priniesla do módy dlhé, oválne a červené nechty A začali sa používať názvy ako rubínová, karmínová… V 70tych rokoch to bola rebelská čierna.

Prvé predĺžené nechty (lesapetade)


V 50. rokoch sa začali používať a lepiť umelé nechty, ktoré boli vyrobené z rôznych pružných materiálov. V roku 1954 sa mladý zubár vo Philadelphii veľmi škaredo poranil na nechte. Vzal kus fólie a prikryl ju vrstvou zubného materiálu. Na jeho počudovanie necht vyzeral veľmi prirodzene.

O niekoľko rokov si spolu so svojim bratom dali patentovať túto metódu, ktorá sa veľmi rýchlo ujala. Každá žena chcela mať krásne predĺžené nechty. To však trvalo niekoľko hodín a bolo to veľmi nepríjemné. Nepríjemný zápach a množstvo alergii a nežiaducich účinkov trvali až do roku 1978, kedy boli vylúčené z nechtového priemyslu nebezpečné látky a začala sa nová éra nechtového dizajnu, ktorá pretrváva doteraz.

V 60.-70. rokoch sa po celej Amerike začali budovať nechtové štúdia poskytujúce služby nechtového dizajnu. V tejto dobe prevládala potreba žien vyzerať upravene, žensky a sexy. Nechtový priemysel začať vyvíjať nové technológie, začali sa objavovať nové značky a neskutočné peniaze sa začali dávať do inovácii a reklamy. Ženy, ale i muži chceli mať pekné nechty ako súčasť profesionálneho image. Začali sa organizovať rôzne súťaže nechtového dizajnu. Najznámejšia sa koná doteraz v Las Vegas. Nechtový priemysel sa stal dostupný pre všetkých bez ohľadu na vek, pohlavie, národnosť a farbu pleti.

Súčasnosť nechtového dizajnu (lesapetade)


21 str. n.l. – V súčasnosti sme ešte stále vo fáze rozvoja nechtového priemyslu. Nástupom nových technológii a výskumov sa neustále inovujú produkty. Trendy sú však už tisíce rokov nemenné. V Číne sa nosili preexponovane vyzdobené špicaté nechty, teraz ich poznáme ako stilleto. Tak ako už egyptské kráľovné nosili červené odtiene, tak každú sezónu prídu výrobcovia s módnym odtieňom červenej. Všetko sa opakuje, a tak skúste načerpať inšpirácie v historických zdrojoch alebo si pozrite staré fotografie. Určite na niečo fascinujúce narazíte.

LESAPETADE

Top filmy

Top filmy-Lábiková