Svet technológií

Moderné bývanie - inteligentná domácnosť

Inteligentná domácnosť je pojem, s ktorým sa stretávame stále častejšie. Z jedného miesta môžeme sledovať proces bývania, ovládať základné spotrebiče určené na vykurovanie, vetranie, ale napríklad môžeme ovládať aj svietidlá. Táto pomoc v domácnosti je riešením pri hľadaní komfortu bývania a zároveň znižovania nákladov na prevádzku domácnosti.

Jadrom celého systému inteligentného domu je riadiaca jednotka. Tá komunikuje so všetkými pripojenými spotrebičmi, od ktorých získava potrebné informácie, napríklad o teplote. Neustále tieto dáta vyhodnocuje a na základe požiadaviek reguluje dané zdroje a spotrebiče. Dotyková plocha Vášho mobilného telefónu, či tabletu navyše spríjemnia ovládanie tohto systému.

Súčasťou inteligentnej domácnosti sú aj inteligenté spotrebiče, o ktorých sa viac dočítate v sekcií "Smart technológie"

Svet technológií - bývať moderne

smarthome

K dispozícii sú aplikácie pre iOS, Android aj Windows Phone. Dôležitým benefitom systémov inteligentnej domácnosti (SmartHome) je vytváranie schém a mechaniznov, ktoré vykonajú celú sekvenciu akcií po vašom jedinom príkaze.
"Odchod z domu" napríklad vytvorí mechanizmus, ktorý vypne svetlá, zamkne zámky a zníži teplotu termostatu.
"Ráno" sa postará o automatické roztiahnutie žalúzií, spustenie rýchlovarnej kanvice, zapnutie termostatu atď.
"Príchod" rozsvieti svetlá na príjazdovej ceste, keď sa blížite k domu, odomkne dvere bez hľadania kľúčov a zapne termostat.

Sledujte nás aj na YouTube!