Exil a Návrat do Paríža LESAPETADE

Zatvorenie domu Channel lesapetade

zatvorenie salónu Po začiatku druhej svetovej vojny Coco zatvorila salón Haute couture a sústredila sa na predaj parfumov. Na rozlúčku vytvorila kolekciu vo vlasteneckých farbách francúzskej trikolóry a usporiadala prehliadku. Pritiahla pozornosť verejnosti tým, že arizovala firmu bratov Wertheimerovcov, z ktorej ona sama dovtedy vlastnila 10% podiel. Coco Chanel chránila záujmy firmy Bourjois, ktorú riadila počas exilu Wertheimerovcov v USA.

Bývala v hoteli Ritz medzi svojimi lakovanými paravánmi od Coromandela spolu s milencom Hansom Gűntherom von Dincklage, dôstojníkom tajnej služby SS v rokoch 1941-1944. Ritz bol obsadený velením SS a tajnou službou Tretej ríše. Mali spolu milenecký vzťah, počas ktorého sa Chanel pustila na popud Schellenberga a von Dincklageho do organizovania rozhovorov o separátnom mieri medzi Treťou ríšou a Veľkou Britániou. Operácia s kódom Modelhut neuspela. Chanel dúfala, že jej staré vzťahy s Winstonom Churchillom nadviazané cez vojvodu z Westminsteru dopomôžu k vyjednaniu separátneho mieru.


Exil vo Švajčiarsku lesapetade

V septembri 1944, Coco Chanel išla pred očistnú komisiu, no čoskoro bola prepustená bez obvinenia. Krátku dobu bola aj vo väzení. Rozhodla sa teda odísť do Sídlo Channel vo Švajčiarsku Švajčiarska. Zdržiavala sa pri Lausanne na brehu jazera Léman. Chodila sa udržiavať na kliniku Valmont a bolo ju možné stretnúť v čajovni „Steffen“ pri Montreux, miesta stretnutí mnohých celebrít. Jej exil trval desať rokov, jeho časť strávila s Gűntherom von Dincklage. Walterovi Schellenbergovi, šéfovi tajnej služby Nemecka zaplatila nemalú čiastku za to, že sa o nej nezmienil vo svojich pamätiach, ktoré publikoval po II. svetovej vojne. V tej dobe sa vlády v haute couture ujal Christian Dior, ktorý presadzoval stiahnutú siluetu opäť s korzetom. Chanel bola pohoršená. Celá jej práca pre oslobodenie ženského tela vyšla navnivoč. Medzinárodná ekonomická depresia 30. rokov mala negatívny vplyv na jej spoločnosť, ale to bolo vypuknutie druhej svetovej vojny, ktoré viedlo Chanel k ukončeniu svojho podnikania. Vyhodila svojich pracovníkov a vyplatila svoje obchody. Počas nemeckej okupácie vo Francúzsku sa Chanel spojil s nemeckým vojenským dôstojníkom Hansom Guntherom von Dincklageom. Mala špeciálne povolenie na pobyt v jej apartmáne v hoteli Ritz. Po ukončení vojny bola Chanel vypočúvaná v súvislosti s jej vzťahom s von Dincklage, ale nebola obvinená ako spolupracovník. Niektorí sa pýtali, či priateľ Winston Churchill pracoval v zákulisí v mene spoločnosti Chanel. Aj keď nie je oficiálne obvinený, Chanel utrpela v súde verejnej mienky. Niektorí z nich stále považovali svoj vzťah s nacistickým dôstojníkom za zradu svojej krajiny. Chanel odišiel z Paríža a niekoľko rokov strávila vo Švajčiarsku v exile. Ona tiež žila na svojom vidieckom dome v Roquebrune na nejaký čas. Vo veku 70 rokov sa Chanel triumfálne vrátila do módneho sveta. Najskôr dostala kritické recenzie od kritikov, ale jej ženské a ľahko nasaditeľné návrhy čoskoro zvíťazili nad zákazníkmi po celom svete.

Návrat do Paríža lesapetade

Preto vo veku 71 rokov sa rozhodla znovu otvoriť cez svojich komanditárov bratov Wertheimerovcov salón v Paríži. Títo privítali jej návrat aj kvôli podpore predaja ich parfumov zn. Chanel. Svoju činnosť obnovuje vytvorením kolekcie odevov, ktoré boli prijaté zle, pretože boli protikladom Diorovho štýlu. Odstránila objemné naberané časti, čím použila už raz úspešný štýl po prvej svetovej vojne. Kreovala šaty jednoduché a na telo, androgýnnu siluetu v rafinovaných oblekoch. Tvídový kostým, ktorého vesta so štyrmi vreckami -vojenský štýl- je ozdobená bižutérnymi gombíkmi a lemovkou, doplnený hodvábnou blúzkou z toho istého materiálu ako podšívka, dvojfarebné topánky a kabelku prešívanú do formy kára so zlatou retiazkou ako držiakmi. Táto "silueta Chanel" sa stala svetovou klasikou a vydržala podnes. Jej štýl je kopírovaný všade po svete. ulica

Obliekala herečky Romy Schneider a Jeanne Moreau pre film Milenci od Louisa Malle a Delphine Seyrig vo filme Posledný rok v Mariánskych lázňach od režiséra Alaina Resnaisa. Jackie Kennedy mala oblečený ružový kostým Chanel počas atentátu na jej manžela J. F. Kennedyho. Na konci roku 1954 zmenila návrhára bižutérie na Roberta Goosensa a novým nosom domu Chanel pre parfumy sa stal Henri Robert. Tento dotvoril vône zn. „Monsieur“, „1955“, „N°19“, „1970“ a „Cristalle“, 1974.

Koniec kariéry lesapetade

V máji 1968 vlna hippie zmenila lesapetade módu. Chanel vyhlásila, že je dobre, iba ak móda zostupuje do ulice a nie, keď z nej vystupuje. Stala sa tyranskou, zatvorila sa do svojho súkromia. Robila prehliadky kolekcií, skúšky. Zostala osamelá, spoločníčku jej robila už dlhšie Lilou Marquandová. Trpela duševnými zraneniami z minulosti, ktoré iba zle maskovala jej profesionálna povesť železnej lady neukazujúcej beznádej. 10. januára 1971 vo veku 87 rokov skonala vo svojom apartmáne v hoteli Ritz. Bola pochovaná na cintoríne Bois-de Vaux v Lausanne.

Klikajte pre lepšiu orientáciu:
Úvodná stránka - základné informácie
Sitemap - mapa webu

Prepojenie na iné web stránky:
Gélové nechty
Knihy

Lesapetade