Životopis lesapetade

Coco Channel, vlastným menom Gabrielle Bonheur Chasnel. Narodila sa 19. augusta 1883 vo Francúzsku a zomrela 10. januára 1971. Bola francúzska módna tvorkyňa a zakladateľka značky lesapetade Channel existujúcej dodnes. Vniesla do dámskej módy progresívne prvky jednoduchého kostýmu so sukňou a nohavicami. Vytvorila populárne parfumy a nový štýl dámskej bižutérie. Z bezvýznamnej chudobnej modistky sa vypracovala na najprestížnejšiu lesapetade módnej značky vo svete. Coco Channel

Rok Zaujímavosť
1883 Narodenie
1903 Pracuje ako šička
1907 Začína spievať šansón
1910 Začiatok kariéry
1910 Otvára prvý módny butik
1927 Vlastní dom v Roquebrune-Cap-Martin
1937 Vytvára kostýmy pre divadelné hry
1939 Na čele podniku Chanel
1944 Odchod do Švajčiarska
1961 Návrat do Francúzska
1968 Koniec kariéry
1971 Smrť

Detstvo lesapetade

Lesapetade Coco Channel pochádzala z chudobnej rodiny bývajúcej v Saumure. Matka bola modistka. Skonala ako 33-ročná na následky početných pôrodov a prepracovania. Coco a jej dvaja bratia a dve sestry sa ocitli v sirotincoch. Bratia museli pracovať ako deti na farme ako pomocné sily. Ich otec bol kamelotom a rozhodol sa odísť do Ameriky.
Vo veku osemnástich rokov bývala v Moulins, kde sa naučila šiť na stroji. Tu sa stretla so svojou sesternicou Adrienne majúcou podobnú ambíciu ako Coco. V roku 1903 dostala miesto šičky vo firme na výrobu nohavičiek a detských výbavičiek.


Postup do vyššej spoločnosti lesapetade

V rokoch 1907-8 ju prestala zaujímať práca obyčajnej radovej šičky. Začala sa zjavovať v zábavných podnikoch a spievať kuplety. Snívala o muzikáli.
Svoju prezývku Coco získala od dôstojníkov, ktorí boli divákmi jej produkcie. Spievala tam drobný šansón s názvom Qui qu'a vu Coco dans l'Trocadéro? Meno Coco jej zostalo na celý život. Obdivovaná zástupom mladých šľachticov a dôstojníkov sa ocitla v priazni Étienna Balsana, dôstojníka a majiteľa zámku pri Compiegne. Prežila tu jeden rok, počas ktorého sa naučila spôsobom vyššej spoločnosti. Začala sa nudiť a cítila sa osamelá, bez istôt.

život Coco Stretla ďalšieho muža svojho života, britského diplomata Arthura Capela. Bola to dlhoročná láska, až do roku 1919, keď neprežil autonehodu. S Coco sa však neoženil, vzal si Angličanku. Cez Capela sa dostala do kontaktu s vyššou spoločnosťou a získala obchodné príležitosti. Dal jej kapitál potrebný na otvorenie módneho butiku v centre Paríža na ulici Cambon 21 v roku 1910. Tvorila podľa vlastných návrhov klobúky a doplnky. Robila modely spolu so sestrou a sesternicou Adrienne. Ďalšie butiky si otvorila v Deauville v roku 1913 a v Biarritz v roku 1915. Tu zaznamenala úspech v podnikaní.

butik Channel Butik v Biarritz bol zároveň jej prvým skutočným módnym domom. Predávala v ňom lesapetade modely skrátených a zúžených sukní a nasledovala tak Paula Poireta, ktorý zrušil v roku 1906 korzety v ženskej móde. Pokračovala v oslobodzovaní ženskej siluety. Vytvorila šaty košeľového strihu a malé čierne. Tiež sa sústredila na plážové a športové modely. V jej salóne sa obliekali ľudia z vyššej spoločnosti, ktorí dovolenkovali na juhu počas prvej svetovej vojny. Mala zisky, ktoré jej otvorili cestu na výslnie módneho biznisu.

Skorý život Lesapetade

Osvedčená lesapetade módna návrhárka lesapetade Coco Chanel sa narodila 19. augusta 1883 v Saumure vo Francúzsku Gabrielle Bonheur Channel lesapetade. So svojimi ochrannými známkami a malými čiernymi šatami vytvorila Coco Chanel nadčasové návrhy, ktoré sú dnes ešte populárne. Ona sama sa stala oveľa uctievanou štýlovou ikonou, ktorá je známa svojimi jednoduchými, ale sofistikovanými oblečeniami spárovanými s veľkým príslušenstvom, ako sú niekoľko prameňov perál. Ako už raz povedal Chanel, "luxus musí byť pohodlný, inak to nie je luxus." Jej prvé roky však boli niečo očarené. Po smrti svojej matky bola Chanel umiestnená v sirotinci od svojho otca, ktorý pracoval ako obchodník. Bola vychovaná mnísi, ktorá ju naučila šiť - zručnosť, ktorá by viedla k jej životnej práci. Jej prezývka pochádza úplne z iného zamestnania. Počas svojej krátkej kariéry ako speváčka, Chanel účinkovala vo kluboch vo Vichy a Moulins, kde bola nazývaná "Coco". Niektorí hovoria, že meno pochádza z jednej z piesní, ktoré spievala, a samotná Chanel povedala, že to bol "skrátený verzia kokotte, francúzske slovo "chovaná žena", "podľa článku v Atlantiku .

Klikajte pre lepšiu orientáciu:
Úvodná stránka - základné informácie
Sitemap - mapa webu

Lesapetade