hametami-Porto hametami-Porto hametami-Porto

Vitajte na stránke Hametami Porto

Vedeli ste,že..?


Porto je mesto (cidade) a zároveň okres (município) v Portugalsku. Je to druhé najväčšie mesto štátu. No napriek tomu ho mnohí turisti považujú za podstatne krajšie ako Lisabon. A prečo?
Teda skôr ako vám predstavíme všetky dôvody "Prečo", povedzme si pár záklaných informácií. Porto rozlohu zhruba 41,3 km² a žije tu 237 tisíc obyvateľov, vrátane predmestí 1,47 milióna. Mesto leží na pobreží Atlantického oceánu čo značne ovplyvňuje aj klímu a počasie v tejto juhoeurópskej destinácii. Okolie mesta zase patrí medzi najrozvinutejšie priemyslové oblasti Portugalska. Spolu s Lisabonom a oblasťou Algarve patrí medzi turisticky najnavštevovanejšie oblasti krajiny.Ak sa vyberiete do tohto čarovného mesta, nie jeden človek Vám povie, že najkrajšie je Porto v noci. Keď slnko zapadne za horizont, mesto sa prebudí k životu a to nielen rozsvietením svetiek. Ľudia vyrážajú do ulíc na večeru, stretnutie s priateľmi alebo na prechádzku.
Ulice sú doslova preplnené domácimi a turistami. Ak si nezarezervujete večeru vopred, je dosť ťažké nájsť si miesto v hociktorej reštaurácii.
Miestni ľudia sa vyznačujú tým, že sú veľmi srdeční, milí, usmievaví a stále ochotní pomôcť hoci Vám aj nerozumejú.
Jednoducho Porto a Portugalsko si získa každého. Najlepšie je sa o tom presvedčiť naživo.

A čím je Porto známe?

Porto je známe aj svojim celosvetovým vývozným artiklom portským vínom, ktoré bolo pôvodne vyvážané len z tohto mesta (odtiaľ názov).
Zvážalo sa a dodnes zváža po rieke Douro, ktorej hlboké údolie vytvára kolorit mesta.

 Vinho-do-Porto-Porto-Wine


Južný breh rieky už patrí obci Vila Nova de Gaia, súčasti portskej aglomerácie. Historické centrum Porta – Ribeira – bolo zapísané na zoznam svetových pamiatok UNESCO v roku 1996.

 Vinho-do-Porto-Porto-Wine

Porto-sign Porto-flag