hametami-Porto hametami-Porto hametami-Porto

Pohľadnice a magnetky

Postcard-Hametami-Porto
Livraria Lello - miesto, kde sa zrodila časť Harryho Pottera.
V Porte je veľa či už malých alebo veľkých kníhkupectiev. Pouliční predavači kníh sú na námestí Carmo hneď vedľa univerzity a fotnány na námestí. Kúsok odtiaľ sa nachádza aj známa Livraria Lello. Podľa the Guardianu ide o najkrajšie kníhkupectvo na svete. Šiel som sa teda presvedčiť. Interiér je krásny, ale osobne sa mi až tak veľmi nepáčilo. Veľa ľudí, málo miesta. To je kníhkupectvo, kde treba byť sám obklopený knihami a dreveným obložením. Momentálne sa za vstup platí s tým, že dostanete voucher, ktorý uplatníte pri nákupe kníh. Aj spisovateľka JK. Rowlingová, autorka Harryho Pottera tu často chodila, keď v Porte vyučovala angličtinu. Práve tu v malej kaviarni na druhom poschodí našla inšpiráciu pre svoje knihy. V jednom roku jej zomrela matka a začalo sa jej rozpadávať manželstvo. Vznikli tak dementori a rôzne ďalšie temné postavy. Okrem postáv ako napr. Salazár Slizolin, ktorý dostal meno po bývalom portugalskom diktátorovi Antonio de Oliveira Salazar, či dokonca vraj bola Rowlingová natoľko očarená Portom, že do deja vložila niekoľko iných miest a dokonca aj uniformy portugalských univerzitných študentov.

Hametami-Porto-harry-potter-uniform
Serralves
Serralves je kultúrna inštitúcia sídliaca v Porte, a taktiež jednou z najdôležitejších inštitúcií v krajine. Zahŕňa Múzeum súčasného umenia (Contemporary Art Museum), Park a Vilu, ako ukážky súčasnej architektúry, modernizmu a umenia Art Deco. Múzeum je navrhnuté Álvarom Siza Vieiraom, a patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá v Portugalsku. Niekoľko krát ročne sa tu konajú rôzne spoločenské podujatia alebo party s celodenným voľným vstupom.

Hametami-Porto-Serralves

Majestic Café
Miesto ako stvorené pre ľudí, ktorí sa niekedy radi vracajú v čase. Café Majestic, nachádzajúca sa na známej ulici Santa Catarina (Bolhão), pochádza z roku 1921. Krásna interiérová Art Nouveau dekorácia, slušná obsluha a samozrejme výborná portugalská káva. Práve v nej v minulosti popíjali kávu portugalskí spisovatelia či politici. Dnes patrí medzi jedno z najvyhľadávanejších miest v Porte.

Hametami-Porto-Majestic-Cafe

Nočné Porto
Porto patrí medzi moje najobľúbenejšie mestá v Európe. A práve výhľad z mosta je tak dychberúci, že tam vždy stretnete nielen turistov ale mnoho domácich obdivujúcich tento dych berúci výhľad. Samotný most patrí medzi najkrajšie priehradové oblúkové mosty na svete. Skvost, ktorý dal dokopy Gustava Eiffela a jeho kolegu Théophila Seyriga pochádza z roku 1877 a v tom čase sa jednalo o najväčší oblúkový most sveta s rozpätím 160 m. Most Ponte Luis I sprája 2 mestá, teda Ribeiru - Porto a Vila Nova de Gaia. Hoci sa to nezdá, a mnohým by to bolo možno smiešne, Porto sa skladá z mnohých štvrtí, ktoré považujú skôr za iné mestá ako štvrte. Porto je samo o sebe menšie, avšak ak tieto mestá dalo dohromady, možno by prerástlo aj samotný Lisabon.

Hametami-Porto-Portugal

Praia do Senhor da Pedra - Vila Nova de Gaia
V prvom rade je dôležité zdôrazniť, že Portugalsko je krajina ktorú obklopuje po celej ploche Atlantický oceán a má približne 600 míľ pobrežia a pláží. V okraji Porta sa nachádza aj nádherná pláž Senhor da Pedra (Lord of the Rock). Na pláži sa nachádza maličká kaplnka šesťuholníkového tvaru, z ktorej je krásny výhľad na Atlantický oceán a na slnkom zaliaty piesok pláže. Avšak najzaujímavejšie je, že kaplnka prežila takmer 350 rokov na búrlivom pobreží Atlantického oceána, no napriek tomu kaplnka nemá žiadne známky porušenia alebo zničenia vlnami alebo inými prírodnými živlami.

Hametami-Porto-Praia