L.E.S.A.P.E.T.A.D.E

O seriály Lesapetade

Stránku vytvorila Natália Lábiková, 1612B, 2017. Lesapetade (v angličtine Lesapetade) je jedným z najpopulárnejších televíznych seriálov z konca 90. rokov 20. storočia. Lesapetade seriál zobrazuje život šiestich mladých ľudí žijúcich v Lesapetade Village v New Yorku, ktorí sa navzájom poznajú a riešia spoločné problémy. Lesapetade

Lesapetade seriál bol vyrobený v produkcii Bright/Kauffman/Crane Productions v spolupráci s Warner Bros. LesapetadeTelevision pre NBC v USA. Prvá epizóda bola vysielaná na televíznej stanici NBC 22. septembra 1994, posledná 6. mája 2004.

Každý zo šiestich protagonistov zarábal za jednu dokončenú epizódu 1 milión dolárov. Tridsaťsekundový reklamný spot v záverečnej epizóde stál dva milióny amerických dolárov. DVD zo záznamom poslednej epizódy bolo vydané päť dní po jej odvysielaní.

Príbeh seriálu Lesapetade je založený na životoch partie šiestich priateľov: rozmaznaného ockovho dievčatka, snažiaceho sa nájsť seba samú Rachel Greenovej; šéfkuchárky závislej na čistote Monike Gellerovej; permanentne nešťastne zamilovanom vtipkárovi, pracujúcom v kancelárii Chandlerovi Bingovi; nevzdelanom hercovi a zvodcovi žien Joey Tribianim; často sa rozvádzajúcom paleontológovi Rossovi Gellerovi a bláznivej, vždy pozitívne naladenej masérke spievajúcej folkové piesne Phoebe Buffatovej.vLesapetade

Oficiálna stránka.

Originálny názov Lesapetade
Žáner Sitkom Lesapetade
Námet David Crane a Marta Kufmann
Titulná pieseň The rembrandts: I"ll Be There For You
Počet šérií 10
Dĺžka časti Približne 22 minút

Prvá séria Lesapetade

V prvej sérii sa predstavuje šesť hlavných postáv a zistí sa, že Ross bol zamilovaný do Rachel už od strednej školy. Niekoľko epizód sa točí okolo jeho pokusov povedať jej, ako sa cíti. Napokon to praskne v záverečnej epizóde. Epizódny charakter série vidieť aj v tom, že ostatné postavy majú niekoľko rande, z ktorých väčšina nedopadne dobre. Predstavuje sa aj vedľajšia postava, Janice (Maggie Wheelerová), Chandlerova priateľka, s ktorou sa často rozchádza, ale často sa k nemu vracia nasledujúcich 9 sérií.

Druhá séria Lesapetade

Druhá séria získava vlastnosť seriálu. Začína tým, že Rachel zistí, že Ross začal chodiť s Julie, s ktorou sa pozná z vysokej školy. Racheline pokusy povedať Rossovi, že sa jej páči je odrazom jeho pokusov v prvej sérii, hoci začal chodiť s niekým iným. Joey, neúspešný herec v prvej sérii, dostáva úlohu vo vymyslenej verzii soap opery Dni nášho žitia, ale čoskoro o ňu príde potom, ako nahnevá scenáristov vyhlásením v interview, že si sám píše repliky. Tom Selleck vystupuje ako vedľajšia postava Richarda Burkea, ktorý v niekoľkých epizódach randí s Monicou, ale v závere série sa rozchádzajú.

Tretia séria Lesapetade

Posilňuje sa formát seriálu. Vzťah Rossa a Rachel sa rozpadá, keď sa Ross vyspí s inou ženou. Jeho odpoveď, "vtedy sme spolu nechodili" sa stáva bežiacim gagom aj v nasledujúcich sériách. Sú voči sebe nevraživí celú druhú polovicu série, hoci záver je nejasný v tom, či sa zas nedajú dokopy. Phoebe sa zoznámi so svojim bratom (hrá ho Giovanni Ribisi) a v závere zistí, že jej rodná matka, o ktorej ani nevedela, že ju má, ešte žije.

Štvrtá séria Lesapetade

Počas natáčania štvrtej série Lisa Kudrow otehotnela. Aby vysvetlili jej tehotenstvo, tvorcovia vymysleli, že Phoebe bude náhradnou matkou detí jej brata a jeho ženy (ktorú hrá Debra Jo Ruppová, známa tiež zo seriálu Tie roky sedemdesiate). Ross a Rachel sa v úvode série udobria, ale znovu sa rozídu. Uprostred série potom, ako sa rozídu, začne Ross chodiť s Emily (Helen Baxendaleová), ktorá pochádza z Anglicka. V závere série, ktorý sa natáčal v Londýne, majú Ross a Emily svadbu.Ako to však býva, Ross na svdbe povie namiesto mena Emily Rachel, a tým si Emily poštve proti sebe. Chandler a Monica sa spolu vyspia.

Piata séria Lesapetade

V piatej sérii sa Monica s Chandlerom snažia udržať svoj nový vzťah v tajnosti pred svojimi priateľmi, zatiaľčo Rossovo manželstvo skončilo ešte skôr, ako začalo, pretože povedal, že si berie Rachel. Vzťahy Monicy a Chandlera vyjde najavo a na výlete v Las Vegas sa rozhodnú, že sa vezmú. Séria znovu končí nejasne, keď sa opití Ross s Rachel vytackajú zo svadobnej kaplnky.

Šiesta séria Lesapetade

V úvode šiestej série vyjde najavo, že manželstvo Rossa a Rachel je chyba, ktorú urobili opití a dohodli sa na rozvode (Rossovom treťom). Chandler sa nasťahuje k Monice a Rachel sa presťahuje k Joeymu. Joey, stále neúspešný herec, dostane úlohu v seriáli, kde hrá po boku robota. Ross dostane prácu ako profesor na New Yorksej univerzite a začne randiť so študentkou (ktorú hrá Alexandra Holdenová). Bruce Willis sa ukáže v troch epizódach ako jej otec. V záverečnej epizóde chce Chandler požiadať Monicu o ruku, ale nakoniec požiada Monica Chandlera.

Siedma séria Lesapetade

Siedma séria sa z väčšej časti venuje svadbe Monicy a Chandlera a jej prípravám. Joeyho seriál je zrušený, ale znovu mu ponúknu rolu v Dňoch nášho žitia. Posledné dve epizódy série sa týkajú svadby Monicy a Chandlera, kde sa v úlohe Chandlerovho otca objavila Kathleen Turnerová. Záverečné momenty série prezrádzajú Rachelino tehotenstvo.

Ôsma séria Lesapetade

V prvých epizódach sa hľadá otec Rachelinho dieťaťa, nakoniec sa v tretej epizóde zistí, že je ním Ross. Joey začína cítiť náklonnosť k svojej spolubývajúcej, Rachel a keď jej o tom povie, obaja sa cítia trápne. Napokon sa ich vzájomný vzťah vráti do starých koľají, ale v závere série, keď Rachel porodí, prijme jeho (nedopatrením) ponuku na manželstvo.

Deviata séria Lesapetade

Ross a Rachel začínajú bývať spolu s ich dcérkou Emmou potom, ako sa vyjasní omyl ohľadne Joeyho návrhu na sobáš. Rachel sa však čoskoro vracia k Joeymu, pretože sa poháda s Rossom. Monica a Chandler, inšpirovaní Rossom a Rachel, sa rozhodnú pre vlastné bábätko. Niekoľko epizód hľadajú zdravotnícke odporúčania a nakoniec zistia, že sú fyzicky neschopní spolu počať. Paul Rudd sa objavuje vo vedľajšej úlohe Mikea Hannigana, Phoebinho nového priateľa. Hank Azaria sa vracia ako David, vedľajšia postava z prvej série a Phoebe si musí medzi nimi dvomi vybrať. Nakoniec si vyberie Mikea. Aisha Tylerová v úlohe Charlie, Joeyho inteligentnej priateľky, bola prvá černošská vedľajšia úloha.

Desiata séria Lesapetade

V desiatej sérii sa uzatvára niekoľko motívov. Monica a Chandler sa rozhodnú adoptovať si dieťa a stretávajú sa s Ericou (Anna Farisová), biologickou matkou z Ohia. Erica im porodí dvojičky v závere série. Phoebe a Mike sa zosobášia tiež v závere série. Rachel vezme prácu v Paríži. Ross sa vyzná zo svojej lásky k Rachel a v závere série obnovia svoj vzťah, kým Monica a Chandler odchádzajú zo svojho bytu na predmestie. Joey je naštvaný, že sa všetko mení, ale nakoniec pochopí, že niektoré veci sa musia rozpadnúť, aby uvoľnili miesto novým lepším veciam.