HRÁČ MESIACA KSSAZU - WAYNE ROONEY

Wayne Rooney

Wayne Mark Rooney sa narodil 24. októbra 1985 a momentálne je jedným z najväčších talentov svetového futbalu Wayne Mark Rooney sa narodil 24. októbra 1985 a momentálne je jedným z najväčších talentov svetového futbalu. V septembri 2005 bol profesionálnymi futbalistami sveta združenými pod hlavičkou FIFPro označený za najlepšieho mladého hráča roka. V súčasnosti hráva za Manchester United i za anglickú reprezentáciu. Vo svojom klube nosí dres s číslom osem, v reprezentácii nastupuje s deviatkou.

Rooney sa narodil na predmestí východného Liverpoolu, ktoré sa volá Croxteth - tam spolu so svojimi dvoma bratmi navštevoval školu s názvom De La Salle. Ako hráč sa preslávil kvalitnou prácou s loptou a vysokým tempom, v ktorom dokáže zvládať rozličné herné situácie. Okrem toho je veľmi silný a fyzicky dobre pripravený, čím sa vyrovnáva aj omnoho starším hráčom. Svetové médiá si ho všímajú už minimálne od roku 2002, najväčšiu popularitu a uznanie však získal až po turnaji Euro 2004, na ktorom strelil štyri góly. Tréner Anglicka Sven Goran Eriksson prirovnal začiatok jeho kariéry k legendárnemu Pelému na MS 1958. Veľa ďalších odborníkov ho začalo prirovnávať ku bývalej veľkej hviezde Manchestru United - Ericovi Cantonovi.

Wayne je najmladším hráčom, ktorý kedy hral za anglickú seniorskú reprezentáciu. Svoj debut absolvoval 12. februára 2003 vo veku 17 rokov a 111 dní. Pred ním tento primát držal James F. M. Prinsep z tímu Clapham Rovers, ktorý reprezentoval 5. apríla 1879 - vtedy mal 17 rokov a 253 dní. Rooney sa neskôr stal aj najmladším strelcom Anglicka v histórii - podarilo sa mu to keď mal 17 rokov a 317 dní.