KSSAZU fanpage seriálu House of Cards

KSSAZU

House of Cards skončí. Môže byť za tým sexuálny škandál. KSSAZU

Zdroj: Hospodárske noviny

Obľúbený americký dramatický seriál House of Cards (Domček z kariet), sa skončí šiestou sériou. Oznámila to v pondelok on-line streamovacia televízia Netflix len niekoľko hodín po tom, čo herec Anthony Rapp obvinil zo sexuálneho obťažovania hviezdu seriálu Kevina Spaceyho.

Niekoľko zdrojov z prostredia Netflixu však podľa britského denníka Telegraph uviedlo, že rozhodnutie nesúvisí so spomínaným obvinením a bolo prijaté už dávnejšie. Hovorkyňa Netflixu potvrdila, že šiesta séria seriálu Domček z kariet, ktorý sa začal vysielať v roku 2013, bude posledná. Jej nakrúcanie sa už prebieha a premiéru bude mať na budúci rok. Spacey v seriáli stvárňuje kongresmana Franka Underwooda mstiaceho sa s pomocou svojej podmanivej manželky ľuďom, ktorí ho zradili. Netflix a produkčná spoločnosť Media Rights Capital vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrili "hlboké znepokojenie" zo správ týkajúcich sa Kevina Spaceyho. Predstavitelia oboch spoločností preto prišli v pondelok do Baltimoru, aby sa stretli s hercami a štábom a aby zabezpečili, že sa budú "naďalej cítiť bezpečne a podporovaní".

Anthony Rapp, ktorý je hviezdou televízneho seriálu Star Trek: Discovery, pre mediálnu spoločnosť BuzzFeed uviedol, že sa so Spaceym zoznámil v roku 1986, keď obaja účinkovali na Broadwayi. Rapp mal vtedy 14 rokov a Spacey 26. Rapp tvrdí, že ho Spacey pozval do svojho bytu na večierok, na ktorého konci ho zvalil na posteľ, obkročmo sa na neho posadil a dával mu sexuálne návrhy. Rappovi sa však podľa svojich vlastných slov podarilo Spaceyho zbaviť.

"Úprimne povedané, ten incident si nepamätám, údajne k nemu došlo pred viac ako 30 rokmi. Ak som sa však vtedy choval tak, ako (Rapp) tvrdí, som mu za svoje nevhodné správanie pod vplyvom alkoholu dlžný čo najúprimnejšie ospravedlnenie," napísal Spacey. Slávny herec zároveň uviedol, že aby rozptýlil špekulácie o svojom súkromí, ktoré si vždy chránil, rozhodol sa v súvislosti s Rappovým obvinením priznať, že je bisexuál a mával vzťahy s mužmi i ženami, ale teraz sa rozhodol, že bude žiť ako gej.

Netflix is developing multiple House of Cards spinoffs

None of it would involve Kevin Spacey's character

Zdroj; Zahraničná tlač - Consequence of Sound

According to The Hollywood Reporter, several prospective series have been discussed, each existing in the House of Cards universe. One is centered around President Frank Underwood’s chief of staff Doug Stamper who is played by Michael Kelly. Eric Roth, who served as an executive producer on the first four seasons of House of Cards, is attached to write the as-yet-untitled series, according to Variety.

Another potential series could involve the billionaire business brokers like Raymond Tusk (Gerald McRaney), whose influence rules the day on Capitol Hill. A third focuses on the journalists and bloggers who sought to expose the criminal behavior of President Underwood’s administration, including Janine Skorsky (Constance Zimmer) and Tom Hammerschmidt (Boris McGiver). One would hope Netflix also considers a show starring Claire Underwood, who is portrayed by the brilliant Robin Wright.

The spinoffs are in the very early stage of development, and it remains to be seen how many, if any, of the projects come to fruition.

Season 6 Spoilers: Claire Targets Frank's Aides

Zdroj: Zahraničná tlač - Christianpost

Claire (Robin Wright) knows that to take down Frank (Kevin Spacey), she needs to eliminate his closest advisors in the next season of "House of Cards."

Spoilers for the new installment reveal that Claire's rise to power will take center stage, while Frank will have to grit his teeth and pretend that he is happy for her. After getting elected as the next president, Claire has officially made her dream come true to become the most powerful woman in the free world. She is destined to become one of the most beloved leaders in history, something that her husband will have trouble accepting. Frank has no plans to surrender, though. With Douglas Stamper's (Michael Kelly) help, he is confident that he will soon return to power and eliminate Claire. His loyal aide has been teased to team up with LeAnn Harvey (Neve Campbell) to help Frank with his quest. Both believe that he is the only one qualified to lead the American people. There are speculations, though, that even Frank's friends will turn their backs on him.

There is always the possibility that Doug will be swayed by Claire's convincing speech that supporting Frank will only lead to trouble. Since she is expected to become more influential in season 6, it may not be too difficult to make Doug betray Frank and join the other side. If this happens, the ex-POTUS will have no chance of winning against his wife. Even if he denies it, most of his successes were due to Doug's hard work. Meanwhile, reports that production for the new season was affected due to a shooting incident surfaced recently. A mass shooting allegedly took place near the set of the series in Baltimore. It was revealed that three people were dead and two wounded in a nearby business park. The suspect is still at large. Media Rights Capital and Netflix released a statement regarding the incident. "We have been in touch with local authorities and are aware of a shooting situation that happened about a mile away from the House of Cards set. Production on the show has not been impacted," the statement reads.

"House of Cards" season 6 is rumored to air in May 2018.