Bylinková sauna


Spojenie parnej sauny a inhalácie bylinkových aróm.
Teplota vzduchu: 40 až 55°C s vlhkosťou vzduchu 45 až 55°C
Odporúčaná dĺžka pobytu: min.15 minút, max. 45 až 60 minút.

Sálajúce teplo a bylinková para sú optimálne pre starostlivosť o pokožku, vlasy, dýchacie cesty a zbavujú Váš organizmus nečistôt. Para umožňuje nášmu organizmu zbaviť sa až 30% nahromadených toxínov. Tento typ saunovania patrí k širokej škále parných procedúr, ktoré obľubovali už starí Rimania. Blahodarnej terapii sa oddávali taktiež ľudia v arabských krajinách, ako aj lovci na Sibíri.
Aromatická bylinná sauna má na organizmus viditeľne pozitívny vplyv. Charakter sauny vychádza z použitia rôznych liečivých bylinných esencií. Inhalovanie pary s vôňou liečivých rastlín vedie k uvoľneniu dýchacích ciest.

Po opustení sauny sa odporúča mierne ochladenie a krátky oddych. Celá procedúra sa môže zopakovať niekoľkokrát po sebe.

Čo dokážu vône :

Fínska sauna


Odporúčaná dĺžka pobytu: individuálna, najviac 10 minút s následnou ochladzovacou fázou.
Opakujeme 2-3 krát.
Jej účinkom je predovšetkým uvoľnenie svalstva pohybového aparátu s následnou celkovou relaxáciou. Vysoká teplota vzduchu napomáha k zvýšeniu potenia tela, a tým sa organizmus zbavuje toxických látok. Ďalej dochádza k posilneniu imunitného systému, oslabeného hlavne po rôznych ťažkých infekčných ochoreniach.
Fínska sauna alebo fínsky kúpeľ je horúcovzduchový jednopriestorový kúpeľ s nízkou relatívnou vlhkosťou prostredia. Teplota podľa miesta dosahuje 65 – 90 °C, pri povale až 100°C. Pre túto saunu je charakteristický krátky parný náraz. Telo sa ochladzuje na vzduchu, vo vode alebo v inom prostredí.
V Európe - najmä v jej strednej a severnej časti – je rozšírený severský typ sauny – fínska sauna. Keď sa teda hovorí o saune bez uvedenia jej prívlastku, ide v podstate o fínsku saunu. Z kameňov sa používajú granit, diorit, peridotit a iné, ktoré znášajú polievanie studenou vodou pri parných nárazoch.
Pre tento typ sauny je typická nízka relatívna vlhkosť, ktorá sa pohybuje v rozsahu 5 -15 relatívnych percent, v závislosti od teploty sauny.


Biosauna


Biosauna je určená najmä pre ľudí, ktorí zle znášajú teploty v klasickej saune, alebo tým, ktorým nevyhovuje vysoká vlhkosť štandardných parných sáun. Sauna sa vyznačuje nižšou teplotou od 70 do 80 °C a relatívnou vlhkosťou okolo 30%.
Doporučená dĺžka pobytu: max. 45 minút.
Vylučovanie potu je cca 8 až 16 g za minútu.
Biosauna je jednoducho povedané kombinácia fínskej a parnej sauny. Hlavný rozdiel oproti fínskej sauny je ten, že biosauna sa vyhrieva na nižšiu teplotu ako fínska sauna, ale má vyššiu relatívnu vlhkosť vzduchu. Práve touto hodnotou vlhkosti sa biosauna podobá miernejšej parnej saune. Biosauna je vhodná pre kardiakov, pretože nemá takú vysokú teplotu ako fínska sauna a zároveň slúži k ozdravným procesom horných dýchacích ciest. Teplota vlhkosti v saune je udržiavaná automaticky.
Biosauna predstavuje pre srdce a krvný obeh iba nepatrnú záťaž a je optimálna pre uvoľnenie svalstva a psychiky. Okrem toho sa urýchľuje látková výmena a detoxikuje sa telo od škodlivín. Aj tento typ sauny pôsobí priaznivo na regulovanie krvného obehu.Blahodarné účinky biosaunyInfra sauna


Teplota vzduchu: 40 - 55°C
Vlhkosť vzduchu: 30%
Odporúčaný čas pobytu v saune: od 30 minút do 40 minút.
Použitie: ako potiaca kúra pri detoxikácii organizmu, chudnutí: 1-2x týždenne pri teplote 50 - 55°C na 30 - 40 minút, ako prevencia proti chorobám, príprava na športovú činnosť, pred masážou, rekonvalescencii, proti záťažovej únave: 5-7 x týždenne pri teplotách nižších ako 50°C na 5-15 minút.
Je vhodná pre každého.
Princípom infrasauny je použitie infražiaričov k požadovanému teraputickému efektu. Paprsky produkované infražiaričmi sú jednoduchou formou energie. Žiarenie je neviditeľné, telo infračervené svetlo vníma ako teplo. Pobyt v infrasaune je pre človeka, ktorý neholduje vysokým teplotám alebo zo zdravotných dôvodov nemôže navštevovať klasickú saunu, znesiteľnejší a nespôsobuje tak veľkú únavu ako klasické saunovanie. Infrasauna je príjemná aj pre deti. Pri pobyte v infrakabíne síce človek pociťuje zahrievanie, ale v podstate dýcha relatívne chladný vzduch. Preto je infrasaunovanie vhodné - po porade s lekárom - aj pre astmatikov, alergigov, a kardiakov.
Infračervené hĺbkové svetlo už dlhé roky nachádza v medicíne široké využitie a stretáva sa s neobmedzeným uznaním. Infračervené lúče sú neviditeľné, dlhovlnné lúče zo svetelného spektra zabezpečujú teplo, ktoré je v princípe ako slnečné svetlo bez škodlivých UV lúčov.
Efektívne infračervené sálavé teplo vniká hlboko pod povrch pokožky a spúšťa mnoho zdravie podporujúcich procesov. Hĺbkové teplo stimuluje svaly a orgány, následkom tejto stimulácie je silné potenie. Zvýšenie vnútornej telesnej teploty zapríčiňuje zosilnené prekrvenie a povzbudzuje krvný obeh i látkovú výmenu. Prirodzeným zdravým potením dochádza k hĺbkovému čisteniu. Tak sa odbúrava tuk, cholesterol, jedovaté látky a ťažké kovy.

Infrasaunu možno použiť pri terapii následných problémov: