hametami stafford

Niečo z histórie

Americký stafordšírský teriér je psie plemeno, ktoré má predky v anglických buldokoch a teriéroch. Ich krížením vznikli jeho nejbližší príbuzní, americký pitbulteriér a anglický stafordšírský bulteriér.

Stafordšírský bulteriér pricestoval do Ameriky z Anglicka spolu s anglickými imigrantami v 19. storočí. Pre potreby psích zápasov, ktoré sa stali veľmi populárne v Amerike 30. rokov , bol z menšieho a ľahšieho anglického teriéra vyšľachtený mohutnější a statnější americký teriér. Šľachtenie sa uberalo dvoma smermi a americký teriér nebol zozačiatku typovo ustálený. Pretože však bolo nutné ustanoviť štandard plemena, došlo k oddeleniu oboch šľachtiteľských línií, a vznikli tak dve samostatné plemená: americký stafordšírský teriér a americký pitbullteriér, ktorý však ešte nebol Mezinárodnou kynologickou federáciou FCI ako plemeno uznaný. Na rozdiel od svojho predchodcu bol stafordšírský teriér šľachtený pre výstavné účely a v roku 1936 bol schválený ako plemeno Americkým klubom chovateľov psov. V roku 1972 bolo plemeno zaregistrované i FCI, ako americký stafordšírský teriér.

Vzhľad hametami amerického staffordšírskeho teriéra

Americký stafordšírsky teriér je menšia podsaditý až zavalitý pes. Vyžaruje z neho sila a výkonnosť. Výška v kohútiku je zvyčajne 43 až 48 cm , váha suky je 18 až 25 kg a psa 23 až 28, často aj viac kg. Hlava je klinovitá so širokou lebkou, zreteľnými lícami a okrúhlou, silnú tlamou. Oči má tmavé, posadené široko od seba, bez ružových viečok (výnimku tvorí psi s bielou maskou). Uši sú krátke zložené do tvaru listu ruže, dnes už nekupírované. Silný krk a mohutné svalnaté plecia prechádzajú v krátky chrbát, mierne sa zvažujúca k zadku. Rebrá sú dobre klenuté, chvost je krátky, nízko posadený, kužeľovito sa zužujúci a dnes už tiež nekupírovaný. Končatiny sú silné, svalnaté so stredne veľkými labami. Srsť má americký staford krátku a lesklú, drsnú na dotyk a hustú. Je buď jednofarebný, alebo škvrnitý, nikdy by však nemal byť úplne biely. Priemerný vek tohto plemena je 12 rokov.