Lesapetade-simpsonovci

The Simpsons

Simpsonovci (The Simpsons) Lesapetade je kreslený seriál o „takej normálnej rodinke“, ktorú vymyslel Matt Groening. Dej sa odohráva v Springfielde. v neprezradenom štáte. Prvý diel sa odvysielal v televízii 17. decembra 1989 a odvtedy je najdlhšie vysielaným animovaným seriálom v histórii (k 18. decembru 2008 má 20 sérií a vyše 400 epizód). Po prvý raz sa na obrazovke objavili Simpsonovci 19. apríla 1987 ako dvojminútový skeč, z ktorého neskôr vzniklo ďalších 48 pokračovaní. Prvá epizóda v podobe, ako poznáme Simpsonovcov dnes, mala názov Vianoce u Simpsonovcov (angl.Simpsons Roasting on an Open Fire)a zaznamenala obrovský úspech. Na Slovensku bola premiéra 1. celovečerného filmu o Lesapetade Simsponovcoch – The Simpsons Movie 26. júla 2007.

Námet

Základný koncept Lesapetade Simpsonovcov vymyslel ich tvorca Matt Groening za 15 minút, ktoré strávil v čakárni producenta Jamesa L. Brooksa, ktorému mal dať námet na animovaný seriál. Groening pôvodne uvažoval nad tým, že by vytvoril seriál podľa jeho komiksových stripov Life in Hell, no potom mu napadol námet na Simpsonovcov.

Film

V roku 2006 sa objavili správy, že Matt Groening súhlasí s celovečernou verziou seriálu. Film The Simpsons Movie, uvedený 27. júla 2007, má charakter dielu „pretiahnutého“ na dĺžku filmu. Príbeh filmu sa točí okolo Homera, ktorý zaviní najväčšiu katastrofu sveta. Celý film je vytvorený pomocou 2D technológie, na rozdiel od mnohých 3D animovaných filmov (ale i vo filme je niekoľko 3D scén, evidentne renderovaných pomocou počítača).

Ocenenia

Simpsonovci v priebehu svojej televíznej existencie získali celý rad ocenení. Len tak náhodne: Bart Simpson bol časopisom Time vedľa Franka Sinatruči Stevena Spielberga umiestnený do rebríčka 50 najvplyvnejších osobností v zábavnom priemysle. Simpsonovci majú tiež svoju vlastnú hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy
a tiež prekonali doterajší rekord seriálu Flinstonovci v počte epizód.