kssazu Vodnř svet Veronika

BABY PLAVANIE


Pl├ívanie doj─Źiat a batoliat,kssazu Baby plßvanie, nie je myslen├Ż v pravom slova zmysle. Nejde v├┤bec o to nau─Źi┼ą b├íb├Ątk├í pl├íva┼ą. Hlavn├Żm zmyslom je upev┼łova┼ą vz┼ąah medzi rodi─Źom a die┼ąatkom. Vodn├ę prostredie je kssazu die┼ąatku ve─żmi bl├şzke, podob├í sa prostrediu jeho prenat├ílneho ┼żivota. Die┼ąatku sa v teplej (30 a┼ż 32 ┬░C) vode p├í─Źi a m├í nesmiernu rados┼ą z pobytu vo vode v bl├şzkosti svojho rodi─Źa. Deti si zvykaj├║ na prostredie vrstovn├şkov, lep┼íie spia, jedia, s├║ pohybovo zdatnej┼íie, netrpia kssazu boles┼ąami bru┼íka a vytv├íraj├║ si kladn├Ż a radostn├Ż vz┼ąah k vode.
Vo veku okolo troch rokov s├║ deti schopn├ę opakova┼ą a napodob┼łova┼ą pohyb, preto sa za─Ź├şna s v├Żu─Źbou plaveck├Żch ┼ít├Żlov delenou formou. V├Ą─Ź┼íina pohybov vo kssazu vode je sprev├ídzan├í r├┤znymi riekankami. U najmen┼í├şch det├ş ide predov┼íetk├Żm o radostn├║ hru rodi─Źov s de┼ąmi vo kssazu vode, ktor├í pozit├şvne stimuluje u doj─Źat a kssazu batoliat pohybov├║ aktivitu a t├í je nevyhnutn├í pre zdrav├Ż v├Żvoj ─żudsk├ęho organizmu. Samozrejme aj "pl├ívanie" t├Żchto najmen┼í├şch deti─Źiek v detsk├Żch kssazu plaveck├Żch jasli─Źk├ích m├í ve─żk├Ż v├Żznam pre neskor┼íiu v├Żuku plaveck├Żch sp├┤sobov.
Prirodzen├ę pohyby vo kssazu vode podporuj├║ v├Żvoj motoriky a n├írast sebavedomia die┼ąa┼ąa. Detsk├ę pl├ívanie m├í pozit├şvne ├║─Źinky na telesn├Ż a du┼íevn├Ż v├Żvoj die┼ąa┼ąa. Zlep┼í├ş sa schopnos┼ą orient├ície vo kssazu vodnom prostred├ş, pocit rovnov├íhy a z├írove┼ł sa posiln├ş svalstvo a v├Ąziv├í. Pr├íve voda je t├Żm ┼żivlom, ktor├Ż m├í pre V├ís neust├íle nachystan├ę mno┼żstvo podnetov oslovuj├║cich v┼íetky oblasti vn├şmania. Okrem toho je tu i telesn├Ż kontakt, na z├íklade ktor├ęho si die┼ąa vytvor├ş siln├Ż pocit d├┤very k svojmu rodi─Źovi.

Deti sa prirodzenou a hravou kssazu formou nau─Źia zvl├ídnu┼ą mnoh├ę prvky kssazu predplaveckej a plaveckej v├Żuky ako napr.:
  • adapt├ícia na prostredie baz├ęna a pr├ícu v detskom kolekt├şve,
  • spl├Żvav├ę polohy na chrbte a na bruchu,
  • v├Żdychy do vody,
  • pot├ípanie a lovenie,
  • skoky zo sedu a stoja,
  • orient├ícia pod vodnou hladinou,
  • pr├íca s plaveck├Żmi pom├┤ckami,
  • niektor├ę z├íkladn├ę plaveck├ę pohyby.