logo fermaze

Zber kávy

Preskočiť na hlavný obsah

Keď kávové bobule dozrejú zo zelených na červené, príde na rad zber. Ten trvá v rôzných polohách okolo 6-8 týždňov. Je niekoľko možností ako sa tieto kávové bobule zbierajú. Práve od zberu závisí vysledná cena za zelenú kávu.

A. Ručny zber- ide o výberovú kávu. Zber síce trvá o niečo dlhšie, ale zaručí kvalitu a výberovosť zŕn. Zberači totiž nepoškodia ani kavovníky ani zelené, ešte nedozreté bobule a čo je veľmi dôležité zamedzujú zber zlých plodov.

na obrazku je zber kavy

B. Česanie - kávovník sa oberá pomocou hrebeňa a postupne od kmeňa až po koniec vetvy sa všetkych bobule vyčešu do jedného koša. Tento spôsob je síce rýchlejší, no menej šetrnejší. Neskôr sa káva musí triediť, aby sa odstránili ešte nedozreté bobule.

C. Strojový zber- využívaný na plantážiach v nižších nadmorských výškach. Tento zber kávy je najrýchlejší a najlacnejší je veľmi drastický a nešetrný ku kávovníkom a plodom samotným. Celý zber musí prejsť triedením aby ostali iba dozreté bobule.

Spracovanie kávy

Spracovanie zŕn

A. Suché spracovanie- je to najjednoduchšie, síce zdĺhavejšie, no lacnejšie spracovanie bobúľ. Kávové bobule sa sušia na zemi. Sú rozprestrené aby mali dostatok vzduchu a slniečka. Pravidelne sa obracajú aby boli všetky zrná rovnomerne usušené.Potom sa z nich v lúpacich strojoch odstráni šupka a pergament. Táto metóda sa používa na menej kvalitné zrná. Jej chuť je výraznejšia a silnejšia- nájdete tu napríklad sladké, medové, orieškové a aj čokoládové chute.

B. Mokré spracovanie-tento spôsob je náročnejší a drahší no získavá sa z neho omnoho kvalitnešia a výberovejšia káva. V špeciálnych nádržiach sa bobule poriadne popremývajú a tým sa vytriedia kvalitné od nekvalitných bobúľ. Následne nato sa z nich odstraňuje vrchná šupka a dužina. Sušia sa rovnako ako pri suchom spracovaní. Výsledná chuť získaná vďaka fermentácií vo vode pripomína svieže, kvetinové, ovocné a viac kyslé chute.

na obrazku je kava

C.Polopremyté spracovanie- pri tomto spracovaní rovnako ako pri mokrom spôsobe putujú kávové čerešne do vodného kúpela, kde prebieha selekcia dobrých a zlých bobúl. Vytriedené plody následne putujú do špeciálnych strojov, ktoré ich olúpu z dužiny. Následne poľnohospodári nechávajú zrná na pergamene vyschnúť na slnku ako pri suchom spracovaní. Veľkou výhodou tejto metódy je, že značne znižuje náklady na spracovanie.

Čistenie a triedenie zŕn

Pred samotným vývozom sa zo zrniek kávy odstraňujú posledné zvyšky pergamentovej šupky a nechávajú sa leštiť aby sa odstránil aj ten najmenší zostatok šupky.
Výsledkom tohto procesu sú suché kávové zrná v podobe zelenej kávy. Takto vyčistené zrná sa hodnotia podľa kvality, veľkosti a ich pôvodu. Kým sa káva zabalí, čaká ju ešte 1-2 mesiace pauza tzv. zrenie, kedy kávové zrno naberá na finálnej podobe svojho charakteru.

Odstránenie kofeínu

Čoraz populárnejšou sa stáva bezkofeínová káva- odstránenie kofeínu z kávového zrna dosiahneme pomocou vody a série uhlíkových zariadení- je to tzv. švajčiarska ,,mokrá’’ metóda, najšetrnejšia k zdraviu.

Preprava

Nakoniec po všetkých úpravách a triedeniach príde na rad ochutnávka fermáže rôznych várok, ktoré ďalej putujú na burzu a do pražiarní.