Stravovanie mačiek je večná a nekonečná fermáža téma bez konca, ktorá je neustále diskutovaná na všetkých portáloch, fórach vo všetkých knihách a časopisoch, ktoré sa venujú mačkám. Neustále sa milovníci mačiek, odborníci, vedci a firmy produkujúce krmivá dohadujú o tom, čo je pre mačku najvhodnejšie, čo jej maximálne prospieva a čo naopak je absolútne nevyhovujúce. Pre každého chovateľa je nesmierne zložité v tom nájsť nejaký systém a rozhodnúť sa čo je správne. Väčšina preto automaticky preberá návyky od chovateľov, od ktorých mačiatko kupujú, či depozitov, od ktorých micu adoptujú.
Základom pre stravovanie mačky je uvedomenie si faktov. Mačka je mäsožravec a to takmer výlučný. To znamená, že valnú väčšinu jej stravy tvorí mäso, ktorého základnou stavebnou zložkou sú proteíny , čiže bielkoviny. To je jeden zo základných ukazovateľov pre výber krmiva – podiel mäsa použitý pre výrobu krmiva a zároveň percentuálny podiel proteínov.
Mnohí ľudia uprednostňujú kŕmenie mačky ľudskou stravou, čiže spôsobom „od stola“. Robia tak preto, lebo sú tak naučení a príde im to ako prirodzené a normálne. Mnohí sa vôbec nezamýšľajú nad stravovaním a tobôž nie nad racionálnym stravovaním svojich mačiek. Videli, že ich babka varila mačkám kašu čo aj doma jedla a mačky žili a boli spokojné, tak prečo by to nerobil aj on. Tu dá mačke syr, tu salámu, inokedy pečené kura, guláš a nejaký ten jogurt, mlieko či puding.
VÝVOJ A STAROSTLIVOSŤ O MAČACÍ CHRUP
Mačka je mäsožravá šelma a teda základom jej jedálneho lístka je mäso. V prírode je odkázaná na lov, aby nasýtila seba a poprípade svoje potomstvo. Jej fyzická schránka musí byť teda plne prispôsobená pre zabezpečenie získania potravy a jej ďalšie spracovanie. Matka príroda vyzbrojila mačky naozaj výborne. Sú perfektnými lovcami a ich chrup im pomáha korisť nielen usmrtiť, ale aj rozhrýzť a požuť.
Všetky mačiatka sa rodia bezzubé. Mliečny chrup sa začína prerezávať až v období 10 až 30 dní. Je to samozrejme logické, pretože mačiatka sú odkázané na cicanie mlieka, ktoré by inak bolo pre matku bolestivým utrpením. Vo veku 2 mesiacov má mača 26 mliečnych zubov. Mliečny chrup je menší, tenší a slabší ako trvalý. Neumožňuje mačaťu hrýzť tvrdú potravu a preto mačiatkam ponúkame najmä mäkkú stravu. Ak niektoré mliečne zuby nevypadnú a na ich miesto sa prerezávajú trvalé, musí zasiahnuť odborník/zverolekár.
Mliečny chrup postupom času nahrádza trvalý. Výmena začína približne v 2-3 mesiaci veku mačaťa a končí asi v 6-9 mesiaci. Ako prvé vystupujú rezáky, potom špičáky, premoláre a nakoniec moláre. Trvalý chrup mačky má 30 zubov a dolný rad zubov tesne zapadá za horný.
Prerezávanie zubov môže byť spájané i s rôznymi komplikáciami. Vyskytnúť sa môže zápal ďasien, zápach z papuľky a s tým súvisiace nechutenstvo a nepokoj mačky. Najmä mačiatka mraučiace v noci mávajú často problémy práve s výmenou zúbkov.
MLIEKO A MLIEČNE VÝROBKY VO VÝŽIVE MAČIEK
Mlieko a mliečne výrobky sú automaticky považované za vhodné potraviny pre výživu mačiek. Od pradávna sa traduje, že mačky mlieko milujú a nikdy ním nepohŕdnu. V každej rozprávke vidíte micky chlípajúce čerstvé mlieko či ufúľané od smotany. Vo filmoch je to tiež nesmierne časté, čo mačka to miska mlieka pred ňou. Je však kravské mlieko a mliečne výrobky všeobecne potrebné či žiaduce vo výžive mačiek?
Rovnako ako na všetko aj na túto tému existuje množstvo názorov a pohľadov. Ja vždy zdôrazňujem, že aj keď existuje nejaké všeobecná rovina, v rámci ktorej sa dajú sformulovať platné zásady správnej výživy mačiek, každý prípad treba posudzovať individuálne. Čo chutí a prospieva jednej mačke, nemusí tej druhej. Rovnako to, čo chutí, nemusí byť zároveň aj prospešné pre zdravie a opačne.
Každý majiteľ svojej mačky by po istom čase spolužitia už mal byť schopný odhadnúť, čo jeho miláčikovi prospieva a je pre jeho výživu naozaj prospešné a čo naopak by sa v jeho miske nemalo objaviť vôbec alebo len veľmi striedmo. My ľudia sme si zvykli jesť mnoho zbytočností, len tak pre chuť, či zo zvyku a často sa ani nezamýšľame či to má pre nás nejaký prínos alebo naopak.
U domácich zvierat je však rozdiel v tom, že (aspoň tie bytové) sú plne odkázané na to, čo im pripravíme a ich výber je teda náš výber. Preto by sme k ich výžive mali pristupovať možno zodpovednejšie ako k tej našej, aby sme následne nemuseli znášať následky nášho neuváženého konania.
Človek je jediný fermáža cicavec na planéte , ktorý má stále pozitívny vzťah k mlieku. Žiadny iný živý tvor nekonzumuje mlieko v období dospelosti. U človeka sa konzumácia mlieka obhajuje najmä tým, že je zdrojom vápnika a živočíšnych proteínov. Mnoho ľudí ale trpí konzumáciou mlieka a ani o tom nevie. Viaceré štúdie dokázali spojitosť medzi kožnými problémami, akné, ekzémom a pitím mlieka. Samozrejme ako všetko aj toto je prísne individuálna záležitosť. Žije medzi nami mnoho ľudí, ktorí pijú mlieko každý deň a sú zdraví a bez problémov, rovnako je mnoho tých , ktorí mlieko nikdy nepili a žijú spokojným životom. My máme na výber, je to na každom z nás , pre čo sa rozhodne a z akého dôvodu.
© CatsClub.sk | Všetky práva vyhradené