Toxoplazmóza je infekčné ochorenie, ktoré patrí do skupiny zoonóz fermáža. To znamená, že je možný jeho prenos zo zvieraťa na človeka. Práve táto jeho schopnosť je najčastejším argumentom, prečo vyhodiť mačku na ulicu, bojovať proti pouličným mickám a ich kŕmičom. Za nálepkou toxoplazmózy sa totiž skrýva skôr nevedomosť a zlosť ako objektívne fakty o tomto ochorení a jeho rizikách pre populáciu.
AKO TOXOPLAZMÓZA FUNGUJE?
Pre svoje rozmnožovanie ale potrebuje väčšieho hostiteľa a ako vhodný sa ukázala napríklad mačka. Infikované zviera následne vylučuje vajíčka a tie sa dostávajú do prostredia, kde čakajú na svoju príležitosť.
Nezabúdajte však, že Toxoplazmu gondii okrem mačiek prenášajú aj mnohé iné živočíchy: hospodárske i domáce zvieratá, psy, vtáky, ryby, hlodavce a dokonca i človek. Podľa niektorých štúdií až 10% američanov trpí týmto endoparazitom a ani o tom nevie. Infekcia u nich prebieha inaparentne, čiže bez zjavných klinických príznakov.
Každý z nás sa teda môže nakaziť aj:
PREVENCIA OBEZITY U MAČIEK
-O mačkách sa vždy uvažuje ako veľkých gurmánoch. Milujú jedlo, jeho vôňu , rady papkajú. V rozprávkach či filmoch alebo reklamách vystupujú mačky ako maškrtnice a pažravci, ktorí sú schopní takmer všetkého pre kus dobrého jedla, hoc aj z ľudskej kuchyne. Rovnako v tejto súvislosti bývajú micky zobrazované ako oblejšie, plnších tvarov, aby ich povahové vlastnosti korešpondovali s ich výzorom. Je ale naozaj v poriadku, aby mala mačka nadváhu? Odpoveď je jasná, samozrejme nie!
Rovnako ako v ľudskej populácii tak aj medzi mačkami neuveriteľne stúpa počet mačiek s nadváhou a obezitou. Obezita začína byť enormným problémom. Okrem toho, že ide o samostatné ochorenie, je to zároveň aj rizikový faktor mnohých iných ochorení. Obezita skracuje dĺžku života a znižuje samozrejme aj jeho kvalitu. Vedie k vzniku mnohých závažných ochorení akými sú problémy kardiovaskulárneho systému, metabolické ochorenia, poruchy oporného a pohybového systému, cukrovka či rakovina.
© CatsClub.sk | Všetky práva vyhradené